Hafıza kartlarındaki class konusu

Giderek artan depolama gereksinimlerimiz ve hızla gelişen depolama kapasiteleri, gün geçtikce kullandığımız ekipmanların değişmesine yol açıyor.

Durum giderek çığrından çıkmak üzere ve bu konuda çok kolay aldatılıyoruz. Aldanmamızı sağlayan yalan ile yönlendiren bilgi arasında çok ince bir cizgi var. Çoğu zaman hata düşmemizi sağlayan da bu ince çizgi oluyor.

sd_card
Yanıltıcı ve ayrıntılı ürün

SD kartlar üzerinde bazı ibareler yer almakta. Bu ibareler arasında, son zamanlarda bizi en çok ilgilendiren, kartın hızını gösteren class (sınıf) simgesidir. SD kartlardaki class konusundaki ince çizgi ise, ürünün ambalajı üzerinde sadece okuma hızının gösterilmesidir. Full HD video kaydı için kullandığınız SD kartınızın bu kadar büyük bir datayı karta aktarabilmesi için yazım hızının yüksek olması gerekiyor. Kart alırken rafta gördüğünüz class 10 U1 kartın 30MBps aktarım hızındaki kartın size yetebileceğini düşünebilirsiniz. ama yazım hızının çok daha düşük bir hız olduğu gerçeğini öğrenince iş işten gecmiş oluyor.

Öncelikte SD kartlardaki class konusuna biraz değinelim;

28px-SDHC_Speed_Class_2.svg  Class 2  2MB/s 480p videolar için,

28px-SDHC_Speed_Class_4.svg  Class 4 4MB/s 576p videolar için,

28px-SDHC_Speed_Class_6.svg  Class 6 6MB/s 720p videolar için,

28px-SDHC_Speed_Class_10.svg  Class10 10MB/s 1080p/1080i videolar için,

UHS_Class_1  UHS 1 10MB/s Gerçek zamanlı Full HD videolar için (cihazın önbelleği kullanılmadan kayıt),

UHS_Class_3  UHS 3 30MB/s Ultra HD 4K video kaydı için,

Yukarıda Kart üzerindeki logoların belirttiği en düşük hızlar gösteriliyor. Yanı bu durumda satın aldığınız class 10 U1 kart 10MB/s hızında da çalışabilir 90MB/s da da. Tabiki bu okuma hızları. yazma hızlarında okuma hızları 45MB/s gibi bir hızda kalıyor.

 

SD karttan beklentiniz Full HD video kaydı ise, ve bunu DSLR cihaz ile gerçekleştirecekseniz, Class10 U1 ve Okuma hızı 45MB/s olan bir kart tavsiye ederim.

 

Hafıza kartlarındaki class konusu” üzerine 2 yorum

Yorumlar kapalı.

www.000webhost.com