Fotoğraf ‘da Size Anlatılanlar ve Aslında Olan

Teknolojinin gelişim ivmesi hızlandıkça, ona yetişmek için gösterdiğimiz çaba ve tabiki maliyetler artıyor. Bu noktada fiyat/performans ürünlerini arar oluyoruz. Fakat genellikle markaların tatlı sözlerine kanarak hareket ediyoruz. Bu günkü yazımızda Fotoğraf makineleri için size anlatılan ve aslında olan konulara değinicem.

Megapiksel konusu

quality

İlk önce megapiksel konusu var. Megapiksel kısaca fotoğraf ‘ı oluşturan noktaların sayısı. Buradaki mega, milyon anlamında kullanılıyor. Megapiksel en çok tuzağa düştüğümüz kavramlardan biri. Çünkü bizler ne kadar yüksekse o kadar iyidir mantığıyla bakıyoruz. Megapikselin yüksek olması, fotoğraf ‘ın daha detaylı olduğunu ve daha büyük boyutlarda baskı alabileceğimizi ifade eder. Şu anda kullanmakta olduğumuz pc ekranları max 2mp oldugunu ve cektiğimiz fotoğrafa 2 mp olarak baktığımızı düşünürsek çok yüksek olmasının bir anlamı yok.

Yüksek aralık zoom

zoom

Son zamanlarda bu da popüler olmaya başladı önce 8x,13x,18x şimdilerde ise 26x 30x ve 50x zoom aralığındaki cihazlar sunuluyor. Bu kadar yüksek değerlere çıktığınızda makinenizi 1mm oynattığınızda görüntünün birkaç metre oynayacagını düşünürsek, tripotla kullanım dışında pek bir faydası olmayacaktır. Ayrıca her ne kadar optik yakınlaşma söz konusu olsada göreçeksiniz ki görüntüde optik kayma ve bozulmalar oluyor. Son olarak üreticilere sesleniyorum; biz sapık mıyız? ne yapıcaz 50 kat yakınlaşmayı 🙂

Titreşim engelleme

Titreşim engelleme ile ilgili son yıllarda geliştirilen sistemler oldukca başarılı. Ancak bunun sunumu yanıltıcı. Titreşim engellemede, cihazınız içerisindeki bir mercek yada sensör, elinizin titremesinin ters yönünde iç donanımı haraket ettiriyor ve düşük enstanteneli fotograflarınızda titreşime bağlı azaltmayı sağlıyor. Ama yok etmiyor. sadece azaltıyo.  Aşağıda görseli taktir ettim, titreme düşük ışık koşullarında olur normalde.

Image_Stabilizer

Örnek çekimler

Ürecilerin ürün sayfasına baktınız zaman bütün modellerin aynı kalitede çektiğini göreceksiniz. Aynı netlik aynı tonlar. Bu resimlere adnıp tercih yapmanızı tavsiye etmiyorum.

Düşük işikta çekim

Fotograf makineleri anı yakalayabilmek için ışığa ihtiyaç duyarlar. Ve işik ne kadar çoksa çekim o kadar verimlidir. Peki ya işiksız ortamlarda? gece yarısı, konser, doğum günü… vs. Bu tür ortamlarda ışık çok az olduğu için enstantene (çekim hızı) düşük seviyelerde seyredecektir ve çektiğiniz fotograflarda bulunıklık ve hareket hissi oluşacaktır. Bu durumu önceden inceleyebilmek için Kullanıcıların internnette paylaştığı fotoğraglara göz atabilirsiniz.

lowlightshooting

Mağaza fotoğraf reyonu dizaynı

canon-store-main

Elektronik magazalarda fotoğraf reyonları genellikle yüksek güçte spot ışıkların altında konumlandırılır ve özellikle tv bölümünden uzakta tutulur. Bunun nedeni, cihazda yüksek işikta daha iyi kareler yakalayabilecek ve olumsuz bir görüntü oluşturmamasının istenmesidir. TV bölümünden uzak olmasının nedeni ise TV lerin bulunduğu bölündeki aydınlamanın loş ışıklardan oluşmasıdır.
Bir diğer konu ise DSLR cihazlarda seri çekim modunun bütün cihazlarda açık bırakılmış olmasıdır. Seri çekimde ayna hareketinde çıkan sesle nasıl tahrik oluyorsak artık? 🙂
Son olarak eğer elektronik marketlerden alışveriş yapıyorsanız sizinle ilgilenen personelin kime çalıştığıdır. Eğer bir markaya yönelik bir çalışansa, o marka dünyanın en iyi markası ve baktığınız moden sizin için en ideal modeldir. Tabi yerseniz 🙂

Fotoğraf ‘da Size Anlatılanlar ve Aslında Olan” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.

www.000webhost.com